Сума кутів трикутника
Мета. Удосконалити навики та узагальнити методи розв’язування
задач
на використання властивості суми
кутів трикутника, а, також,
означень та властивостей бісектриси,
медіани та висоти трикут-
ника. Підготувати до контрольної
роботи по даній темі.
Розвивати алгоритмічну культуру мислення, мову, пам’ять.
Виховувати уважність, працьовитість, охайність, самостійність та
інтерес до предмету.
Обладнання: комп'ютерна презентація, картки для усних
вправ, картки тестових завдань
креслярські інструменти, шарнірні фігури.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Збираю зошити для перевірки
домашнього завдання в кінці уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Вступне слово вчителя.
Оголошення теми та мети уроку.
1. Повторення основних понять і властивостей за
такими запитаннями:
·
Які види трикутників ви знаєте, стосовно їхніх
кутів?
·
Який трикутник називається рівнобедреним? Яку
властивість він має?
·
Який відрізок називається висотою трикутника?
·
Що називається бісектрисою трикутника?
·
Що називається медіаною трикутника?
·
Який кут називається зовнішнім кутом трикутника?
·
Яку властивість має зовнішній кут трикутника?
·
Чому дорівнює сума гострих кутів прямокутного
трикутника?
·
Сформулювати властивість катета прямокутного
трикутника, який лежить проти кута 30°.
Вправа 1
Два кути
трикутника відповідно дорівнюють 30° і 70°.
Знайдіть третій кут трикутника, якщо його неможливо
виміряти.
Вправа 2
Деталь
має форму трикутника, два зовнішні кути
якого дорівнюють відповідно 110° і 120°.
Визначити
величину кожного внутрішнього кута трикутника,
якщо вони недоступні для вимірювання.
Вправа 3
В
АВС
А = 55°,
В = 63°.
Визначити кути 1 і 2,



які утворює висота трикутника, опущена з вершини
С, зі сторонами АС і ВС.
Вправа
4
В трикутнику два кути дорівнюють відповідно 42° і
66°.
Знайти, під яким кутом перетинаються
бісект-
риси цих кутів.
Вправа
5
Гострий кут прямокутного трикутника дорівнює
28°.
Знайти кут, утворений бісектрисами його
гострих кутів.
ІІІ. Розв’язування вправ
Детально розбираємо умову і розв’язання вправ 6 і 7.
Виконуємо відповідні записи на дошці та в зошитах.
Вправа 6
У
АСD з вершини С проведено бісектрису СВ і

висоту СМ, кут між якими дорівнює 10°.
А=70°.

Знайти інші два кути даного трикутника.
Вправа 7
Один
із зовнішніх кутів трикутника дорівнює 120°,а внутрішні кути, не суміжні з ним, відносяться як 5 : 7. Знайти кути
трикутника.
Це цікаво знати
Я принесла
зразки різних фігур, виконаних за допомогою конструктора. На вашу думку, які з
цих фігур можна назвати жорсткими?
У жорстких фігур кути залишаються завжди незмінними.
Ця
властивість трикутників дуже часто використовується під час будівництва покрівель, мостів, установлення підйомних кранів та інших споруд.
Якщо
припустити, що трикутник не є жорсткою фігурою, тоді з нього можна утворити
інший трикутник, що не дорівнює даному. Але це неможливо.
При цьому опорні балки скріплюють так, щоб вони утворювали трикутну систему.
ІV. Самостійна робота (7-10 хв.)
Виконується за картками з
тестовими завданнями ( чотири варіанти)
Зразок тестових завдань
В – 1
а) 100°; б) 90°; в) 120°; г) 80°.
2. Яке твердження правильне?
В будь-якому трикутнику може бути:
а) три гострих кути; в) два тупих кути;
б) два прямих кути; г) один прямий і один тупий
кути.
3. Знайдіть кут між бічними сторонами рівнобедреного
трикутника,
якщо кут при його основі дорівнює 50°.
а) 30°; б) 90°; в) 80°; г) 50°.
4. Кут, суміжний з внутрішнім кутом трикутника,
тупий. З яким
внутрішнім кутом трикутника він суміжний?
а) тупим; б) гострим;
в) прямим.
5. Яке твердження правильне?
Трикутник є прямокутним, якщо в нього:
а) два рівні кути; в) два гострі кути;
б) всі кути рівні; г) один кут прямий.
6. У трикутнику АВС проведено висоту АК. Яким
буде кут КАС, якщо
а) 140°; б) 80°; в) 70°; г) 20°.
7. Тінь, яка падає від дерева, утворює кут 45° з
променями сонця, що йдуть
через його вершину ( мал.1 ).
Яку відстань на землі треба виміряти, щоб
знайти висоту дерева?
а) АС;
б) СВ; в) АВ.
8.
У трикутнику АВС зовнішній кут при вершині С
дорівнює 30°
(мал.2). Чому дорівнює висота трикутника, опущена з вершини В, якщо ВС = 10см?
а) 10см;
б) 20см; в) 15см; г) 5см.
9.
У рівносторонньому трикутнику АВС проведена
бісектриса АК. Відстань
від
точки К до прямої АС дорівнює 6см. Знайдіть довжину АК.
а) 12см;
б) 6см; в) 3см; г) 18см.
V.
Підсумок уроку
VІ.
Домашнє завдання: Повторити п.4. Впр.46,(с.63).
Додаткові вправи
1. Дано
дошку у вигляді прямокутника. Столяру потрібно відрізати кінець дошки під кутом
45°. Як це
зробити, якщо відсутні будь-які вимірювальні прилади.
2. Доведіть,
що твердження “ У рівнобедреному трикутнику кут при основі дорівнює 96°”
справджуватися не може.
3. Чому не
існує тупокутних рівносторонніх трикутників; прямокутних рівносторонніх
трикутників?
4. Чи
можна в трикутнику АВС провести відрізок АМ так, щоб утворилося два
гострокутних трикутники?
Немає коментарів:
Дописати коментар